KONST / Oljemålningar / Oljemålning 15682012
*
nr 1568 2012
Viktor Lagerström
(1864-1948), Sverige
Oljemålning, 1912, Stockholmsmotiv. Ej signerad, intygad av Esther Salmson à tergo. Olja på duk, 87x185 cm, yttermått inklusive ram: 98x196 cm
Viktor Lagerström, svensk målare och tecknare född 1864 i Västerås, död 1948.
Utrop:
7.000 kr
Såld:
6.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 2 oktober 2023
kl 19:40:06
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
29/9 10:21:07
1
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Viktor Lagerström
Viktor Lagerström, svensk målare och tecknare född 1864 i Västerås, död 1948.
Läs mer om Viktor Lagerström
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ej signerad motiv från stockholm olja olja på duk oljemålning oljemålningar stockholm stockholmsmotiv svensk svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige viktor lagerström
-
2078 Akryl
Agneta Von Koskull. Signerad, daterad 1989. Akryl ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:44
-
2042 Akvarell
+ oljemålning, 2 st, Mary Norberg, stilleben. Sign..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:53
-
2004 Oljemålning
Ada Otema (1910-1996), Sverige. Komposition. Signe..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:55
-
2113 Oljemålning
Agda Holst (1886-1976), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:11
-
3217 Oljemålning
Anders Liljedahl, komposition. Signerad, oramad. O..//
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:05
-
3099 Oljemålning
Andrzej Szlagier (1913), Polen, "Warsaw by night"...//
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 18:30
*
Viktor Lagerström
Viktor Lagerström, svensk målare och tecknare född 1864 i Västerås, död 1948.
Läs mer om Viktor Lagerström
nr 1568 2012
Viktor Lagerström
(1864-1948), Sverige
Oljemålning, 1912, Stockholmsmotiv. Ej signerad, intygad av Esther Salmson à tergo. Olja på duk, 87x185 cm, yttermått inklusive ram: 98x196 cm
Viktor Lagerström, svensk målare och tecknare född 1864 i Västerås, död 1948.
Utrop: | 7.000 kr |
---|---|
Såld: | 6.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 2 oktober 2023 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
29/9 10:21:07 | 1 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Viktor Lagerström
Viktor Lagerström, svensk mÃ¥lare och tecknare född 1864 i VästerÃ¥s, död 1948.Läs mer om Viktor Lagerström
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ej signerad motiv från stockholm olja olja på duk oljemålning oljemålningar stockholm stockholmsmotiv svensk svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige viktor lagerström
-
2078 Akryl
Agneta Von Koskull. Signerad, daterad 1989. Akryl ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:44 -
2042 Akvarell
+ oljemålning, 2 st, Mary Norberg, stilleben. Sign..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:53 -
2004 Oljemålning
Ada Otema (1910-1996), Sverige. Komposition. Signe..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:55
-
2113 Oljemålning
Agda Holst (1886-1976), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:11 -
3217 Oljemålning
Anders Liljedahl, komposition. Signerad, oramad. O..//
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:05 -
3099 Oljemålning
Andrzej Szlagier (1913), Polen, "Warsaw by night"...//
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 18:30